Celebrities condole with Ben Pol after father's death

Ben Pol's family yet to make the cause of his death public

Ben Pol
Ben Pol
Image: Saidi Abdallah

Tanzanian singer Ben Pol real name Benard Michael Paul Mnyang'anga is mourning the death of his father Mzee Paul.

Ben shared a photo of he and his late dad holding wine classes as they enjoyed a good time, he then announced the death of his dad in a caption that read;

"RIP Strongman #DAD," he added a heartbreak emoji and a praying emoji.

The cause of his death is yet to be announced to the public.

 

Although he's one of the most sought after stars in East Africa, Ben Pol has managed to keep his own family on the low key.

Ben Pol is an artist and an environmentalist. The singer is also a UN champion. Last month, he was in Kenya for his 'Kijanisha' project that aims at regreening Africa.

Condolences to Ben Pol and his family.

Check out how fellow celebrities have condoled with the 'Moyo Mashine' hitmaker. 

Frida Kajala: Pole sana

Ommy Dimpoz: Sorry Bro πŸ™πŸ½

Daddy Owen: Poleni sana kaka, Mungu awatie nguvu katika hiki kipindi kigumu πŸ™πŸΏπŸ™πŸΏπŸ™πŸΏ

Goodluck Godzbert: Mungu Akutie Nguvu Katika Kipindi Hiki My Brother, Pole Sana πŸ’”πŸ’”πŸ’”πŸ’”

EceJay: Ben, Pole sana Ndugu yangu. Allah akufanyie wewe na Familia yako wepesi kwenye kipindi hiki kigumu. Sending you a hug.

Abigail Chamas: So sorry for your loss Ben, we’re keeping you in our thoughts and prayers 😭🀍

Antoneosol: So sorry for your loss best friend ❀️❀️❀️❀️ pole sana πŸ˜ͺπŸ˜ͺπŸ˜ͺ

Maua Sama: Pole sana Ben @iambenpol πŸ™πŸ™πŸ™πŸ™

Gnako: Stay strong my brother

FidQ: Inna lillah wainna ilaih raajiuun πŸ™πŸΎ

Dndejembi: Pole sana blai. Mungu ailaze roho ya marehemu mahala pema peponi

Emmanauelaustineofficial: Pole sana sana sana blood :(( may his soul RIP πŸ™πŸ½ I am so sorry

Soultanahmed: May his soul rest in peace inshallah

JohMakini: Pole sana Ben

Mwasisti: Ooh Ben pole mno πŸ™πŸΎπŸ™πŸΎπŸ™πŸΎπŸ™πŸΎ

MonalisaTz: Pole sana rafiki yangu,Mungu akutie nguvu katika kipindi hiki kigumu. May his soul rest in peace,Amen.

Bdozen: Pole Sana Ben, May His Soul RIP.

Seven Mosha: My deepest condolences.. pole sana .

SoudyBrown: Pole sana Ben

Sky Tanzania: Pole sana kaka kwa kumpoteza Baba