Nyota Ndogo

Nyota Ndogo has always been open to sharing things that she went through before she became a known star. Growing up was not a walk in the park for her and her siblings as her mum had to work hard to make ends meet.

Nyota2


 

A while back, she shared on social media that she would really want to build her mother a new house, just as a way of thanking her for sacrificing everything to make their lives bearable.

Mama I made it! See what Nyota Ndogo has done for her mother

Well, she has already started building the house and as always, she took to social media to share the progress of the construction. While at it, she narrated how her mother used to sell liquor and fish so that she and her siblings could go to school and how much she misses her dad.

nyota ndogo mum

She said, “Yani I love my mom bidii aliokua nayo kutusomesha kuuza samaki, kuuza pombe ilituende shule japo wengine tulikua na vichwa vigumu sana yani vilikua havishiki yani mimi nilikua number ya mwisho shuleni yani mpaka baba nikimwambia baba unaitwa shuleni ukachukue ripoti yashule anakwambia ripoti ya nini nanajua umeshika mayai.yani babangu nimtanzania ungesikia akiongea unacheka tu.anasema unaenda shule kusoma utumbo tu yani nammiss sana babangu tulikua marafiki sana but alikua kama comedian vile.but kushika mayani hakukunifanya niwe mayai mpaka ukubwani maana kuna na akili niopewa na MUNGU nayo itumia sana.hii sio nyumba kubwa but hamjui mama anavyofurai yani anaomba iishe leo aingie.#truestory. Samaki na pombe sometimes uwa nalia nikikumbuka nyuma na sema MUNGU hana mfano wake.yeye ndio ametuleta duniani na yeye ndie anaepanga….hii ilikua jana.mafundi wananipa moyo sana leo naona itapanda juu zaidi.”

 

Reactions
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid