Hamisa Mobetto has left her fans guessing after posting a cryptic message which many have translated as to have been directed at Diamond Platnumz.

In a long post, the Tanzanian socialite talked about the importance of couples not making, trash talking, insults and fights a habit once they call it quits.


Her post comes just a few months after she looked like she wanted to win Diamond back again. This is after she posted a video jamming to ‘Jeje’ in a manner that raised eyebrows.

However, there has not been any developments between the two ex lovers.

In fact, the only news is that Diamond can’t wait till Corona is over so as to welcome Tiffah and Nillan, the kids he sired with Zari Hassan back into his life.

This must have obviously took her by surprise given the fact that it means he’ll only get closer to Zari and quash her chances.

However Mobetto thinks it’s only fair for her and other people to always be respectful and mature when handling breakups.

Read her post below and be your own judge.

Kuna wakati itabidi uachane na mtu uliyekuwa unampenda sana na ulidhani utakuwa naye kwa muda mreeefu.

Kuna wakati katika maisha utalazimika kuachana na watu, ofisi…. n.k.

Ukifika wakati huu kuna mambo ya kuzingatia.

Moja, sio lazima UANZISHE UGOMVI na unaoachana nao.

Unaweza kuachana kwa HESHIMA na UTULIVU.

Kumbuka kuachana sio VITA, mnaweza kuachana na maisha yakaendelea.

Sio lazima uwageuze ADUI wale unaowaacha au wanaokuacha.

Maisha yana majira na kila mtu anatakiwa kuwa mahali fulani kwenye majira tofauti.

Mbili, pokea maumivu na yakubali. Haitasaidia kutokubali uhalisia.

Kama mtu ameamua kuondoka, hakuna namna.

Haitasaidia kukataa uhalisia, badala yake jipange kwa hatua inayofuata.

Tatu, usijilazimishe kuonyesha ubaya wa unayeachana naye.

Kumbuka mafanikio ya UNAKOKWENDA hayajabebwa na watu kujua ubaya wa UNAYEACHANA naye bali yamebebwa katika DHAMIRA SAFI ya UNACHOKWENDA KUFANYA.

Hakuna umuhimu wa kumpaka matope unayeachana naye.